Uk / Ru

Все написане можна брати до уваги, якщо в системі контролю палива використовується ємнісний датчик вимірювання рівня пального з температурною компенсацією вимірювань, дані від якого обробляються програмним цифровим фільтром витрати палива.Короткий зміст.

Про систему контролю палива.

Перше і найголовніше, це чітко розуміти, що у Вас підключена система контролю палива, саме контролю, а не обліку палива.

Облік палива Ви продовжуєте вести на своєму підприємстві так само, як і вели до сих пір. У Вас є маршрутні листи, підписані механіком, в яких чітко вказано пробіг, витрата, заправки. У Вас є встановлені і обґрунтовані (на основі досвіду роботи, аналізу і розрахунків) норми для кожного автомобіля. У Вас є документи, які свідчать про кількість заправленого в автомобіль палива. Тобто, у Вас є все, щоб, як раніше, вести бухгалтерський і управлінський облік витрат палива.

Що ж тоді дає система контролю палива спільно з GPS терміналом?

Вона дає Вам можливість:

На основі спостережень і проведеного аналізу Ви можете:

Акцентую увагу на тому, що все це можливо тільки після спостереження і аналізу протягом якогось часу, не не на підставі якогось окремого випадку. І чим цей час більш тривалий, тим об'єктивніше будуть Ваші висновки, тим більш вивірені прийняті Вами рішення.

Окремо хочеться сказати про цифри у звітах. Ви повинні розуміти, що це не "точно виміряні абсолютні значення", а оціночні величини, які отримані шляхом математичного аналізу на основі вимірів ємності датчика, обраної математичної моделі і наборі прийнятих припущень.

Серед цих припущень такі, як:

Я чудово розумію, що при читанні двох останніх абзаців, у Вас з кожним словом росло розчарування і Ви подумали, що даремно вплуталися у "всю цю історію з контролем палива". Ну, і абсолютно марно. Насправді система дає дуже непогані показники по точності. Можна з упевненістю говорити, що середня точність не гірше 2%, в більшості випадків коливається в межах 0,5 - 1,0%. Просто треба сприймати, що надаються Вам в звітах цифри, як дані для аналізу і оцінки, а не як абсолютні підсумки точних вимірювань.Як Вас можуть, і будуть намагатися обманювати.

Злив палива дуже малим потоком.

Злив малим потоком під час стоянки легко виявляється системою. Звичайно, при такому зливі рівень палива в баку змінюється мізерно мало в одиницю часу, але в принцип дії системи закладений механізм, завдяки якому такий злив все ж буде видно і Вас не зможуть обдурити даними способом.

Набагато складніше, якщо слив малим потоком здійснюється на ходу. Припустимо, закріплює водій за кабіною каністру, виводить в неї з обратки трубочку і краником виставляє мізерно малий отвір для зливу. І їде по своїх, тобто, по хазяйським справах. За 4 години їзди йому набігає 10 літрів. Якщо за цей час він проїхав 400 км, то для Вас це виглядає, як те, що машина замість 34 л / 100 км "брала" 36,5 л / 100 км, що, само по собі, і не виглядає сильно страшно на графіках і в звітах. Але, ...

По-перше, на графіках це таки видно, причому, часто чітко ідентифікується, що нахил змінився після однієї зупинки машини (коли каністру підключили) і став колишнім після іншої зупинки (коли злив закінчили).

По-друге, тільки рідкісні стоїки, серед водіїв, реально відбирають настільки малим потоком, як це описано в моєму прикладі. Зазвичай вони зливають каністру за годину-півтори, а це вже зовсім легко відстежити в системі.

Є ще варіант виведення краника в кабіну. Тоді починати і припиняти відбір палива з обратки можна прямо на ходу. В цьому випадку, звичайно, ділянки шляху відбору неможливо ідентифікувати зупинками машини. Мало того, такий краник можна відкривати і закривати багаторазово протягом рейсу, тоді взагалі картинка для аналізу даних вийде непридатна і зрозуміти що-небудь буде неможливо. Але, мушу зазначити, що з такою реалізацією зливу зустрічався тільки в теоретичних пошуках на форумах і не чув про її практичну реалізацію.

Щоб убезпечити себе від зливу малим потоком на ходу, Ви можете:


Злив палива з бака в малих обсягів (в межах похибки системи контролю).

Зрозуміло, що якщо на борту у машини 850-900 літрів палива, то ліміт похибки в 2% дасть вже 17-18 літрів. А якщо водій візьме не 18-20 літрів, а всього 5-7, то такий відбір дуже важко ідентифікувати. В даному випадку, окрім спостереження і ведення статистики подібних випадків я Вам нічого не можу запропонувати. Але я впевнений, що, при належному терпінні, з подібними випадками теж можна боротися. Зрештою, падіння обсягу в 5-7 літрів найчастіше видно на графіках навіть при таких великих баках, не кажучи вже про менші об'єми.

Недолив в бак на заправці малих обсягів (в межах похибки системи контролю).

Все повністю аналогічно попередньому пункту, тільки водій ще може "з'їхати" на те, що "це заправка не доливає". Принаймні, серед водіїв і господарів міцно закріплена думка, що на всіх заправках їх обманюють на 1-2% мінімум. І ця думка у господарів надійно підтримується водіями.


Добавка в бак присадок.

Якщо в бак додати деякі присадки, які змінюють електропровідність палива, то, відповідно, зміняться і показники ємнісного датчика рівня палива.

Даний спосіб швидше підходить для того, щоб довести господареві, що система показує "чорт знає що", що показання за об'ємом заправки навіть близько не збігаються з реаліями, тому вірити даним системи просто не можна!

Зробити так, щоб господар не побачив, що щось відбувалося, не вийде.

Виглядає це приблизно так: під час заправки на 100 літрів в бак заливається 80 літрів, 20 відбирається в свою каністру, а в бак додається деяка присадка, яка змінює діелектричну проникність палива. В результаті додавання присадки датчик покаже рівень палива, після заправки, більше реального. Відповідно система покаже обсяг заправки більше, ніж це було насправді. Проблема, для водія, полягає в тому, що він ніколи не зможе точно розрахувати, скільки покаже система при реально залитих 80-ти літрах. Як і скільки йому треба додати присадки в бак, щоб у господаря на комп'ютері показало відповідні чеку 100 літрів, він не знає.

Застосовується даний спосіб вкрай рідко. Хіба що перед звільненням, коли втрачати особливо нічого. Користуватися ним постійно, при існуючому контролі, не реально.Чого точно не варто робити і короткі рекомендації.

1. Не треба оголошувати водієві, що відтепер паливо буде списуватися за показаннями датчика і більше у нього красти не вийде.

На жаль, такі заяви роблять 70-75% керівників. Половина водіїв, під час монтажу устаткування з контролю палива, вже нам заявляють:

"Хоче бачити норму? Побачить він норму! Якщо я, при нормі в 24,5 л/100 км, намагався економити, їздив 23,5-24,0, мав собі пару копійок на зекономленій солярі, то ... Я не візьму нічого, але буде йому 26 на 100, як з куща ! "

Ви ж чудово розумієте, що це цілковито в його силах. Будете Ви, після Вашої заяви про списання по датчику, бачити витрата в 26,0-26,5 л/100 км і міркувати про те, навіщо витратилися на систему контролю палива, якщо тепер за паливо платите більше, ніж раніше.

Набагато цікавіше залишити систему списання такої ж, як і раніше, самому неспішно спостерігати, які витрати виходять по датчиках. І нікому, до пори, до часу, не озвучувати результати своїх спостережень.

Якщо Ви вже встигли зробити заяву, про списання палива по датчику, то тепер оголосіть про те, що прийшли до висновку, що показаннями системи довіряти не можна, вона неточна і все повертається до колишніх норм.

2. Не треба дзвонити водієві і питати, чому у нього в даний момент йде підвищена витрата палива. Не треба розповідати водієві про те, що Ви бачили, де і скільки він не долив в бак.

Такі вчинки чисто емоційні. Водій все одно не зізнається в крадіжці і детально Вам пояснить через що "Вам там показує невірно". Якщо вже й влаштовувати "розборки", то тільки тоді, коли Ви на 120% впевнені у факті крадіжки. Тоді цей процес повинен логічно закінчитися штрафом або звільненням. Якщо ж у Вас немає такої впевненості, то своїми розборками Ви нічого не доб'єтеся, тільки дасте інформацію водієві про рівень компетентності Вашого контролю.

Якщо водій в даному випадку реально нічого не брав, то він зробить для себе висновки, що система Вам не дає повної та однозначної картини. У його голові народиться думка, що при такій системі можна і "потягнути" ..., все одно господар ні в чому повністю не впевнений.

Якщо ж брав, то, залишившись безкарним, зробить для себе висновки по даному випадку і буде шукати нові, більш витончені способи злодійства.

3. Не треба дзвонити на заправку або тим більше їхати туди, щоб влаштувати скандал з приводу того, що показання системи не збігаються з чеком.

Знову ж, крім як висловити своє обурення, Ви більше нічого не зможете домогтися. Вам чітко пояснять, що за калібруванням колонок на заправці дуже суворо стежать, що вони самі все перевіряють за допомогою мірних ємностей, якими заправка комплектується в обов'язковому порядку, що буквально тиждень тому приїжджали люди з Держстандарту і зробили планову перевірку всіх колонок, що з їхнього боку недолив виключений повністю, ... і так далі.

Звичайно, після деякого часу спостережень Ви виявите, що показання системи на деяких заправках відрізняються від наданих документів. Ви побачите, що це цілком конкретні заправки, на інших заправка буде майже повний збіг обсягів. Проаналізувавши дані, Ви зрозумієте, що відсоток недоливу практично стабільний від разу до разу, в літрах недолив може бути різним, але відсоток один і той самий.

Їхати на заправку з чеком і махати їм перед носом заправника абсолютно безглуздо. Найпростіше змінити заправку, що, до речі, і зробили деякі наші клієнти після впровадження системи контролю палива. Якщо ж даний продавець палива для Вас є старим надійним партнером, якщо Ви хочете і далі співпрацювати саме з ним, якщо Ви впевнені, що недолив - це справа рук нечистих на руку заправників і керівництво заправки тут абсолютно ні чого, то їхати на переговори треба добре підготувавшись. При собі треба мати статистику недоливів на даній заправці і підсумки по альтернативним заправкам, де показання датчика і чека майже збігається. Тоді є ймовірність, що Ваша обґрунтована претензія, щодо систематичного недоливу, буде адекватно прийнята і розглянута. Але, якщо чесно, то простіше просто змінити заправку ...

4. Не треба вважати водіїв тупими.

Повірте, серед водіїв вистачає розумних і кмітливих людей. Крім того, вони постійно підвищують свій інтелектуальний і технічний рівень в просвітницьких бесідах. Як тільки з'ясовується, що у кого-то з них встановлена система контролю, знаходиться декілька знавців, кожен з яких знає кілька способів обдурити господаря і систему.

Зустрічаються і такі, які вивчають принципи дії та фізичні основи роботи різних датчиків палива в інтернеті, цілком компетентно обговорюють на форумах варіанти фальсифікації даних датчика.

5. Не треба взагалі доводити до відома водіїв, що Ви можете бачити і контролювати, які звіти Вам доступні, які дані Ви можете аналізувати.

Ви повинні розуміти, що будь-яка, викладена Вами, інформація віддає всі козирі в руки водія, саме він, після цього, буде мати дані для аналізу і роздумів. Він зможе ефективно шукати способи для Вашого обману і відносно безпечно їх випробувати.Спостерігайте, накопичуйте інформацію, аналізуйте, порівнюйте, ... і Ви не залишите шансів для випадків крадіжок палива на Вашому підприємстві.